top of page

מודעות דרך הגוף - ATB

תוכנית חינוכית בשם Awareness Through the Body  הידועה בשם ATB -

תוכנית שיטתית, מקיפה ויצירתית שפותחה וייושמה באורוויל.

 

קהילה בינלאומית בהודו, בת 50 שנה. כיום חיים באורוביל  2400 תושבים מ-50 מדינות בעולם. הקהילה הוקמה בהשראת הפילוסופיה האינטגרליתשמחקר ופיתוח החינוך עומד בראש מעייניה. אורוביל הינה מושבה בחסות ארגון יונסקו וממשלת הודו. אורוביל מוכרת בעולם דרך יוזמות חברתיות וסביבתיות. 

כיום מיושמת ברחבי תבל.

"הם לימדו בדרך של משחק ואנו למדנו מכך רבות. זה עוזר לך ביחסים שלך עם אנשים אחרים, גורם לך להיות יותר פתוח ומבין."  

תלמיד ביה״ס טרנזישן, אורוויל.

המקורות

השיטה פותחה בבתי הספר הניסויים של אורוביל במשך כ-25 שנה בידי אלוקה מרטי, וג'ואן סלא.
שנים בהם הם חקרו שאבו ושילבו אלמנטים ממספר רב של תחומים, ובכללם ריקוד, האטה יוגה, טאואיזם, אמנויות לחימה, פיזיותרפיה, סומאטיק, שיאצו, וואטצו, טכניקות ריפוי והרפיה, נשימה ועוד.

 

כך כתבו בספרם:

"כשאנשים מרגישים שמחים ונינוחיםאנו נושאים את הגוף  בצורה שונה; יש תנועה של התרוממות והתרחבות ברקמות. כל המצבים משתקפים בתנוחת היציבה ובתנועת הגוף. שינוי במודעות, ברגשות ובדרך ההתייחסות יביאו לשינוי ביציבה. כמו גם שינוי ביציבה יכול לגרום לשינוי בהתייחסות ובתחושה העצמית.

הנסיון לשנות את היציבה בידי תרגילים פיזיים בלבד לא יהיה בעל השפעה אמתית כיוון שהרגשות וההתיחסות המנטלית יהיו ברקע. לעומת זאת, אדם שיעבוד עם גופו מתוך מודעות, ייצור מרחב במפרקים והתארכות בעצמות, ישחרר את הנשימה וינוע בחן, יוכל להסב לגופו הפיזי בריאות ודפוסי התנהגות חיוביים שישפיעו על הרובד הרגשי והשכלי.

אנו שואפים ליצור מצבים שיביאו את הילדים למודעות, שלא רק יכירו את הרבדים השונים של הווייתם אלא יחוו את הרבדים השזורים זה בזה ואינם ניתנים להפרדה. התנסויות אלו יהוו עבור הילדים הזדמנויות לגילוי מלוא הפוטנציאל הטמון בהם."

״כמו שהרופא אשר ירפא הגופות, צריך שידע תחילה הגוף אשר ירפאהו בכללו, וחלקי הגוף מה הם, כך האדם צריך שידע אלו דברים יחלוהו, וירוחק מהם, ואלו דברים יבריאוהו, ויכוון אליהם - כן אשר ירפא הנפש וירצה לתקן המדות, צריך שידע נפש האדם בכללה ובחלקיה, ומה יחלה אותה, ומה יבריאה.״ (הרמב"ם: שמונה פרקים) 

קצת עלי

בשנת 2000 יצאתי עם תמר למסע בהודו. אחרי 3 שנים של לימוד והחשפות לדיסיפלינות שונות הצטרפנו לאורוביל, מקום בו גילינו בשלות ועומק בעיקר בתחום החינוך. 

שנים של עבודה ותרגול מעמיק עם מייסדי השיטה, 

שנים בהם התמלאתי בהשראה והוכשרתי כמורה לשיטת ATB

 כיום אני מתמקד בהנחיית סדנאות הכשרה להורים ומורים ע״מ לחלוק גישה ותוכנית ייחודית זו לילדים,  ונוער בהודו ובעולם. 

 על ATB

ATB נועדה לטעון את חיינו במודעות אקטיבית, על ידי אימון ״שריר״ המיקוד. להכיר את מיקוד תשומת הלב... משל היה יד... לפשוט אותו קדימה להזיז במרחב, למקד או להכיל ולעגן לאורך זמן. להבחין במתרחש במכלול חווית הרגע - הפנימי והחיצוני בעת ובעונה אחת. תהליך בו אנו נחשפים לקשר בין ביטויי הגוף לבין מכלול ממדיי ההכרה (חושי, אנרגטי,רגשי ושכלי). תהליך שבו לומדים ״למצב עצמנו״ טוב יותר בנוכחות שבכל רגע ורגע.

התכנית מיועדת ומותאמת לילדים החל מגיל 3 ואילך - תרגילים מעשיים, משחקים ודינמיקות חברתיות המשלבות הנאה ואתגר בהיבט היחידני והקבוצתי.

במרחב מוגן ונוח שמייחד את ההתנסות והחוויה ,נפנים ונעגן דרכינו למיקוד תשומת הלב. ניצור זכרון תודעתי פיזי כיצד אנו חווים ריכוז, שקט בגופנו כ"נקודת ציון חושית",... כנגד מצבי לחץ, בלבול וקשיי קשב או קשיי ריכוז מתמשך. 

ATB מעצימה ילדים צעירים ונוער באמצעות שכלול היכולת שלהם להתמקד, למצוא שקט פנימי. 

ATB מפתחת עבור מורים כלים לפיתוח מקצועי הפורץ את הפדגוגיה הקונבנציונלית על ידי הרחבת היכולת האישית הן של המורה והן של התלמיד. תוכנית שבכוחה להזין, ליצור ולטפח תהליכי למידה  חשובים.

ATB לישראל

ב2013 ביקרתי בארץ והנחתי כמה סדנאות... בפעם ראשונה ATB בעברית.

בקיבוץ ניצנים - הורים ומחנכות לגיל הרך ולנוער.

בסמינר הקיבוצים בת״א - למורים להוראה.

לאחרונה הנחתי סדנת יום להאשרת מחנכים בעין גדי. בביקור האחרון הרגשתי יותר ויותר מכוון לדרך ולשפה שתתאים לשיתוף הפרוייקט בארץ.

הספר וחומרים נוספים תורגמו לעברית.                                                                

אפשרויות@ 

"לא בדברים שמחוץ לנפש שוכן האושר, לא באוצרות חולפים עוברים.

בלב האדם פנימה נשמעים צליל העונג של הטוב והיפה, של האמת והצדק" כצל עובר הוא כל שההמון חושב לתענוג ואושר. בהכרה זו תלויה בריאות הנפש של האדם, ועמה בריאות הגוף." (הרמב"ם - כתבים רפואיים).

ילדים ובני נוער באורוויל מספרים על ATB

"זה גורם לגוף הפיזי להיות אמיתי יותר ואתה מגלה דברים על עצמך."
 

"הם נתנו לנו תרגילים שהרגיעו אותנו ותרגילים שעוררו אותנו, תרגילים לפיתוח חישת הגוף והמודעות, תרגילים שמלמדים איך להשתמש בחושים ואיך לזהות רגשות."
 

"זה גרם לי להיות מודע יותר לכול הסובב אותי, וזה הפך אותי להיות הרבה יותר פתוח. עכשיו, כשאני מתעצבן, או מתרגז, אני תמיד חוזר לנשימה שלי בכדי להירגע."

"העבודה הקבוצתית חשובה מאוד. אתה לומד איך למצוא את הדרך האישית שלך בקבוצה ודבר אחד שלמדנו זה שאם משהו לא עובד בדרך אחת אפשר תמיד לנסות דרך אחרת. זה קרה "כשחצינו את הנהר". זה מעניק לך פתיחות רוחנית מבלי שהמילה רוחניות תהיה מוזכרת כלל. זה עוזר לך במציאת המרכז הרוחני שלך יותר מאשר כל פעילות אחרת. זה מעלה בך דברים שיישארו אתך."

״להיות שקט כשצריך; להיות ער ולא לקחת דברים כמובן מאליו;

את העוצמה שבמודעות – זה כלי נהדר אם אתה יכול לשלוט בו. להסתכל בעצמי מדי פעם ולתקן את עצמי כשמשהו לקוי בגוף שלי, בתנוחה, בגישה, ובשכל.״

 

״אני משתמש במה שלמדתי כשאני נתקע בשאלה שהמורה שואלת, אני נושם נשימה עמוקה וזה עוזר לי להתרכז. למדתי לקחת את הזמן הדרוש לי, לחשוב לפני שאני עושה ולנוח כשאני מותש.״

"כשעמדנו קשובים ללא תנועה הרגשתי את תנועת הנשימה בכל הגוף כולל מתחת לכפות הרגליים״

bottom of page